9 Temmuz 2020

Son Dakika

Haberin adresi

Fide İle İlgili İpuçları

fidan

Fide yetiştirmek sanıldığı kadar kolay değildir! Her işte olduğu gibi uzmanlık ister. Peki fide yetiştirirken nelere dikkat etmelisiniz. Neden fideleriniz ölür?
Fidelerin filizleniyor ve harika görünüyor. Sonra bir gün, saplar gevşekleşiyor ve solmaya doğru gidiyor. Fideler yanlarında sönmeye başlıyor ayvah fidenizin ölümü yakındır.
Bu sönmenin sebebi, toprak koşullarının çok ıslak veya zayıf hava sirkülasyonundan kaynaklanan bir mantar hastalığıdır. Peki bunu nasıl önleyebilirsiniz ve bu emeğe değer mi? Dilerseniz fidan satış sitesi aracılığı ile sağlıklı fidanlara sahip olabilirsiniz. Ancak öncelikle tohum almak ve denemek isterseniz yine size fidan satış sitesi kaliteli tohumlara ulaşmanız konusunda yardımcı olacaktır.


Önleme sönmenin anahtarıdır. Bir fide enfekte olduğunda, o kurtarılamaz. Fidan satış sitesi aracılığı ile alacağınız fidan ve tohumlar ile ilgili bilgilendirme için online destek alabilirsiniz.
Fidelerinizi fazla sulamayın. Tohum başlangıç karışımınızın tutarlı nemi içeride destek olur. Ancak ıslak tohum olmamalı! Tohum başlangıç karışımınızdaki ideal kıvam uzmanlarca hazırlanmıştır.
Fidelerinizi iyi hava akımı ile bir alanda tutmaya çalışın. Bu fidelerin hayatta kalmasına destek olacaktır. Küçük bir fan almayı bile düşünebilirsiniz. Fidan satış sitesinde ekipmanlara da ulaşabilirsiniz.
Yeniden kullanılan tohum başlangıç tepsilerinizi ve hücrelerinizi sıcak suda yıkayın. Ayrıca patojenik mikroorganizmaları öldürmek için kullanmadan önce bunları güneşlendirmeyi (bir saat güneşe koymak) düşünün.
Fideler korunmaya muhtaçtır. Fidelerinizi uzman ekiplerden satın almakla işe başlayın.