11 Temmuz 2020

Son Dakika

Haberin adresi

Türkiye’den Rusya’ya tedbire

NATO Müttefik Hava Komutanlığı, 19 Mayıs’ta Rus savaş uçaklarının Romanya, Bulgaristan ve Türk hava meydanına yakın ortama girmesi üzerine üç ...

NATO Müttefik Hava Komutanlığı, 19 Mayıs’ta Rus savaş uçaklarının Romanya, Bulgaristan ve Türk hava meydanına yakın ortama girmesi üzerine üç devletten jetlerin havalandığını açıkladı.

İki adet Rus Su-27 jetinin eşlik ettiği iki Rus Tu-22 tipi bombardıman uçağının Karadeniz üzerinde Romanya hava alanına yaklaşması üzerine iki Romen MiG-21 jetinin tedbire için havalandığı belirtildi.

Rus uçaklarının güneye yönelmesi üzerine Bulgaristan’a ilişkin MiG-29 uçaklarının da tedbire için havalandığı belirtildi.

Rus uçaklarının şarka yönelerek Türk hava alanına yaklaşmasının akabinde Türk F-16’larının iki sefer havalandığı ve Rus uçaklarının cihetlerini kuzeye çevirene kadar Karadeniz kıyısı boyunca takipte kaldığı kaydedildi.

KARŞILIK KAPASİTESİ

Açıklamada “NATO, hava meydanını muhafazaya kararlıdır ve bu teşebbüslere karşılık verme kapasitesi olduğunu göstermiştir” sözlerine taraf verildi.

Ege Denizi üzerinde Türk ve Yunan savaş uçaklarının “it dalaşı” olarak isimlendirilen tedbire uçuşları alışılageldik bir durum olsa da Karadeniz üzerinde Türk ve Rus jetlerinin karşı zıdda gelmesi sıklıkla yaşanmıyor.

Mevzuyla ilgili Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan açıklama gelmezken NATO’nun ayrıntılı açıklama yapması dikkat çekti.