7 Temmuz 2020

Son Dakika

Haberin adresi

Yüzümüze dokunmamak neden çok sıkıntı?

Koronavirüse karşı korunmanın en temel yollarından biri elleri sabunla yıkamak ve yüzümüze dokunmamak. Gelgelelim kişilerin ellerini yüzlerine ...

Koronavirüse karşı korunmanın en temel yollarından biri elleri sabunla yıkamak ve yüzümüze dokunmamak. Gelgelelim kişilerin ellerini yüzlerine, gözlerine ve ağızlarına götürmekten kaçınmaları o kadar da kolay değil.

2015’te American Journal of Infection Control mecmuasında yayımlanan bir araştırma, bulaşıcı marazların önlenmesi konusunda eğitim gören tıp talebelerinin bir saatlik ders sırasında ortalama 23 sefer yüzlerine dokunduklarını ortaya koyuyor.

Leipzig Üniversitesi ruhbilimcilerinden Martin Grunwald, kendine dokunmanın muhabere maksadı taşımayan bir hareket olduğunu, bunun tüm bilişsel ve duygusal süreçlerde kilit rol oynadığını belirtiyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Dacher Keltner’e nazaran de yüzümüze dokunmak bir cins kendi kendini yatıştırma işlevini görüyor. Dokunmanın sakinleştirici ve gerginliği azaltıcı oksitosin hormonunun salgılanmasına yol açtığı istikametinde ilmî kanıtlar olduğuna dikkat çeken Keltner, bunun dışında kişilerin kur yapmak ya da “tıpkı bir temaşa perdesi üzere toplumsal bir dram sahnesinden bir gayrısına geçmek” maksadıyla da ellerini yüzlerine götürdüklerini belirtiyor.

Evet, kişilerin yüzlerine dokunmaktan kaçınmaları neden öylesine güç? ABD’deki Kentucky Dert ve Tasa Irtibatlı Bozukluklar Merkezi ruhbilim bilirkişilerinden Kevin Chapman, “Ellerin yüze götürülmesi gerçekte kişilerin farkında olmadan yineledikleri en temel alışkanlıklarından biri” diyor.

KÜÇÜK YAŞTA ÖĞRETİLİYOR

Velev makyaj yaparken velev dişleri fırçalarken ya da saçları tararken olsun, kişilere küçük yaşlardan başlayarak daima yüzlerine dokunmaları öğretiliyor. Her gün tertipli uygulanan tüm bu alışkanlıkları kimi vakit mikropların kol gezdiği bir bakkal ya da markette gözleri kaşımak üzere, istem dışı birtakım davranışlara da yol açabiliyor.

O denli ki yüze dokunmak kişilerin dış görünüşlerine çekidüzen vermelerine imkan tanıdığı üzere, diğerlerine aklı başında ve davranışlarının bilincinde olduklarını kanıtlamalarının da bir yolu.

GERILIM TOPU EDİNMEK DE BİR YOL

Kişilerin otomatik pilota bağlandıkları bu içgüdüsel alışkanlıktan vazgeçmelerini sağlayacak kesin bir yol olmamakla birlikte mütehassıslar, bu bağlamda en değerli ögenin farkındalık olduğuna dikkat çekiyor.